Zadaj pytanie

1.

Pytanie:

Jeżeli termin związania ofertą upływa w niedzielę lub inny dzień ustawowo wolny od pracy, to czy okres związania ofertą zgodnie z przepisami art. 115 Kodeksu cywilnego upływa dnia następnego ?

Czy termin ważności gwarancji ubezpieczeniowej zapłaty wadium może przypadać na dzień ustawowo wolny od pracy ?

 

Odpowiedź:

Przy obliczaniu terminu związania ofertą uwzględnia się dzień składania ofert, na co wskazuje art. 85 ust. 5 Pzp, co oznacza, że dzień składania ofert wlicza się do okresu związania ofertą (zob. KIO/UZP 1433/08, KIO/UZP 901/08, KIO/UZP 65/07). Zasada liczenia terminów podana w art. 115 K.c., nie ma natomiast zastosowania do liczenia terminów związania ofertą. Przepis art. 115 K.c. ma zastosowanie w sytuacji w której na dzień ustawowo wolny od pracy przypada koniec terminu do wykonania jakiejś czynności (np. zapłata długu). Jeśli koniec terminu nie wiąże się z obowiązkiem dokonaniem określonej czynności to przepis z art. 115 K.c. nie ma zastosowania. Upływ terminu związania ofertą nie wiąże się z obowiązkiem dokonania jakiejkolwiek czynności, zatem nie ma podstaw prawnych by przedłużać go do dnia następnego, jeśli upływa on w dzień ustawowo wolny od pracy. Przykładowo, jeżeli gwarancja ubezpieczeniowa zapłaty wadium potwierdza, że wadium zostało ustanowione na okres związania ofertą za nieuzasadnione należy uznać stanowisko, że końcowy termin ważności gwarancji nie może przypadać na dzień ustawowo wolny od pracy. Termin końcowy, w którym gwarancja traci ważność, jest terminem z upływem którego wygasa odpowiedzialność gwaranta (banku, ubezpieczyciela) za zapłatę kwoty wadium a nie terminem dokonania czynności przez beneficjenta gwarancji (zob. KIO/UZP 903/10, KIO/UZP 238/10).

Józef Edmund Nowicki

2.

Pytanie:

Czy przy zatrudnieniu osób wykonujących usługi medyczne np. lekarze, pielęgniarki itp. poza umowami o pracę (np. dyżury), mogę przeprowadzić konkurs czy muszę stosować ustawę Pzp, proszę o wyjaśnienie i podanie podstawy prawnej w sytuacji gdy nie muszę stosować ustawy Pzp.

Odpowiedź:

Na podstawie art. 26 ust. 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 217) – w skrócie „UsDzLeczn”, do udzielenia zamówienia na udzielanie w określonym zakresie świadczeń zdrowotnych, podmiotowi wykonującemu działalność leczniczą, lub osobie legitymującej się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub określonej dziedzinie medycyny nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych.

Działalność lecznicza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

Pojęcie świadczenia zdrowotnego zostało zdefiniowane w art. 1 ust. 1 pkt 10 UsDzLeczn, zgodnie z którym świadczenie zdrowotne to działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania (art. 1 ust. 1 pkt 10 UsDzLeczn).

Świadczeniem zdrowotnym jest również:

  • 1)    świadczenie szpitalne (wykonywane całą dobę kompleksowe świadczenia zdrowotne polegające na diagnozowaniu, leczeniu, pielęgnacji i rehabilitacji, które nie mogą być realizowane w ramach innych stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych lub ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych; świadczeniami szpitalnymi są także świadczenia udzielane z zamiarem zakończenia ich udzielania w okresie nieprzekraczającym 24 godzin (art. 2 ust. 1 pkt 11 UsDzLeczn)),
  • 2)    oraz stacjonarne i całodobowe świadczenie zdrowotne inne niż świadczenie szpitalne (świadczenia opiekuńcze, pielęgnacyjne, paliatywne, hospicyjne, świadczenia z zakresu opieki długoterminowej, rehabilitacji leczniczej, leczenia uzależnień, psychiatrycznej opieki zdrowotnej oraz lecznictwa uzdrowiskowego, udzielane pacjentom, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych w odpowiednio urządzonych, stałych pomieszczeniach (art. 2 ust. 1 pkt 12 UsDzLeczn)).

W ramach działalności leczniczej wyróżnia się zatem:

  • 1)    stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne:
  • a)    szpitalne,
  • b)    inne niż szpitalne;
  • 2)    ambulatoryjne świadczenia zdrowotne.

Ambulatoryjne świadczenia zdrowotne obejmują świadczenia podstawowej lub specjalistycznej opieki zdrowotnej oraz świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej, udzielane w warunkach niewymagających ich udzielania w trybie stacjonarnym i całodobowym w odpowiednio urządzonym, stałym pomieszczeniu. Udzielanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych może odbywać się w pomieszczeniach przedsiębiorstwa, w tym w pojeździe przeznaczonym do udzielania tych świadczeń, lub w miejscu pobytu pacjenta. Działalność lecznicza w rodzaju ambulatoryjne świadczenia zdrowotne może obejmować także udzielanie świadczeń zdrowotnych, które obejmują swoim zakresem badania diagnostyczne wykonywane w celu rozpoznania stanu zdrowia i ustalenia dalszego postępowania leczniczego.

Prowadzeniem podmiotu leczniczego nie jest natomiast wykonywanie zawodu w ramach praktyki zawodowej.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 UsDzLeczn podmiot leczniczy spełniający przesłanki określone w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907, z późn. zm.) – w skrócie „Pzp”, zwany dalej „udzielającym zamówienia”, może udzielić zamówienia na udzielanie w określonym zakresie świadczeń zdrowotnych – w skrócie „zamówienie”, podmiotowi wykonującemu działalność leczniczą, lub osobie legitymującej się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub określonej dziedzinie medycyny, zwanym dalej „przyjmującym zamówienie”.

Podmioty lecznicze określa art. 4 ust. 1 UsDzLeczn. Podmiotem wykonującym działalność leczniczą jest również lekarz oraz pielęgniarka wykonująca zawód w ramach działalności leczniczej jako praktykę zawodową, o której mowa w art. 5 UsDzLeczn. Lekarze i pielęgniarki mogą wykonywać swój zawód w ramach działalności leczniczej na zasadach określonych w ustawie oraz w przepisach odrębnych, po wpisaniu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą (art. 5 UsDzLeczn).

Działalność lecznicza lekarzy (także lekarzy dentystów) może być wykonywana w formie (art. 5 ust. 2 pkt 1 UsDzLeczn):

  • 1)    jednoosobowej działalności gospodarczej jako indywidualna praktyka lekarska, indywidualna praktyka lekarska wyłącznie w miejscu wezwania, indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska, indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska wyłącznie w miejscu wezwania, indywidualna praktyka lekarska wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego na podstawie umowy z tym podmiotem lub indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego na podstawie umowy z tym podmiotem,
  • 2)    spółki cywilnej, spółki jawnej albo spółki partnerskiej jako grupowa praktyka lekarska ((art. 5 ust. 2 pkt 2 UsDzLeczn)) zwanych dalej „praktykami zawodowymi”.

Działalność lecznicza pielęgniarki może być wykonywana w formie:

  • 1)    jednoosobowej działalności gospodarczej jako indywidualna praktyka pielęgniarki, indywidualna praktyka pielęgniarki wyłącznie w miejscu wezwania, indywidualna specjalistyczna praktyka pielęgniarki, indywidualna specjalistyczna praktyka pielęgniarki wyłącznie w miejscu wezwania, indywidualna praktyka pielęgniarki wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego na podstawie umowy z tym podmiotem lub indywidualna specjalistyczna praktyka pielęgniarki wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego na podstawie umowy z tym podmiotem,
  • 2)    spółki cywilnej, spółki jawnej albo spółki partnerskiej jako grupowa praktyka pielęgniarek  zwanych dalej „praktykami zawodowymi”.

Należy pamiętać, że osobą wykonującą zawód medyczny jest również osoba uprawniona na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osoba legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny (art. 2 ust. 1 pkt 2 UsDzLeczn ).

Udzielenie zamówienia na udzielanie w określonym zakresie świadczeń zdrowotnych o wartości przekraczającej  wyrażoną w złotych równowartość kwoty 14.000 euro, liczonej według średniego kursu złotego w stosunku do euro, ustalonego w przepisach wydanych na podstawie art. 35 ust. 3 Pzp,  następuje w trybie konkursu ofert, do którego stosuje się odpowiednio art. 146 ust. 1, art. 147 – 150, 151 ust. 1 – 5, art. 152, 153 i art. 154 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.), przy czym wynikające z tych przepisów prawa i obowiązki Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia i dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wykonuje kierownik podmiotu leczniczego udzielającego zamówienia.

Józef Edmund Nowicki